חלום צרוף - תכשיטים בעיצוב אישי | קורסים | סדנאות - טורמלין ורוד (Pink Tourmaline) - אבן הלידה של חודש אוקטובר
דף הבית >> מאמרים >> מאמרים על אבני חן >> טורמלין ורוד (Pink Tourmaline) - אבן הלידה של חודש אוקטובר
אתם רגועים ואוהבים? מלאי שמחת חיים והומור בריא? אתם ודאי ילידי חודש אוקטובר! אבן החודש של ילידי חודש אוקטובר היא הטורמלין הוורודה, הידועה כאבן הלב.

מקור השם ודרך היווצרות
מהמילה "טורמלי" שפירושה בסינהלית (השפה הרשמית של סרילנקה) “אבן עם צבעים מעורבים". ממקור אחר פירוש השם הוא "אבן המושכת אפר".

מאפייני הטורמלין
צבע: אדום כהה עד ורוד בהיר
הרכב כימי: Na(Al,Fe,Li,Mg,Mn)M3Al(Si6O18)(BO3)3(OH,F)4 
סולם קשיות: 7.5-7
משקל סגולי: 3.02-3.26
מקדם שבירה: 0.017 
צורת גביש: אופיינית טריגונלי/הקסהגונלי. ובצורתה הגולמית לרוב כמנסרה מאורכת, משולשת או משושה.

תכונות בולטות
לאבן מבנה סיליקטי (טבעתי) מורכב של אלומיניום ובורון. אבן עתיקה, לעיתים משלבת בין שני צבעים. הגבישים יכולים להיות בצבע ירוק בקצה אחד, וורוד בקצה שני – מה שיכול לשוות לה מראה של אבטיח – קליפה ירוקה וחלק פנימי ורוד/אדום. 
אבן טורמלין שעברה חימום נטענת במטען חשמלי, ולכן יכול להיווצר מצב שבו בתאורת תצוגה חזקה מושכת אבק – מכאן מקור השם "אבן המושכת אפר". מגיעה בעיקר מאוסטרליה המערבית וסרי לנקה.

אמונות ואגדות בתקופות שונות
- מצרים העתיקה. האגדה מספרת כי הטורמלין קיימת בשלל הצבעים משום שטיילה על קשת בענן בדרכה אל השמש, ואספה לתוכה את שלל צבעיה.
- יוון העתיקה. הפילוסוף תיאופרסטוס גילה כי לאבן יש תכונה הדומה למגנט, הנוצרת כשמחממים את האבן. ככל הנראה, דיבר על אבן הטורמלין, הייחודית ביכולתה להיטען במטען חשמלי.
- המאה ה-16. כובש ספרדי בברזיל מצא אבן טורמלין ירוקה יפהפיה והיה בטוח כי מדובר באזמרגד (אמרלד). רק במאה ה-18 נעשתה ההבחנה בין המינרלים השונים.
- רוסיה הצארית. הרבה מתכשיטי הכתר של רוסיה הצארית מכילים טורמלינים, שנחשבו בטעות לאבני רובי (אודם).
- האימפריה הסינית. קיסרית סין האחרונה, ג'ו-זי משושלת צ'אנג, אהבה במיוחד את הטורמלין הורוד, והזמינה מלאי שוטף מהמכרות בקליפורניה. האבן שימשה לפיסול וגם לשיבוץ בתכשיטים. כשממשלת סין קרסה בשנת 1912, המכרים הללו בקליפורניה, שהפכו תלויים בהזמנות הסחורה האדירות, התרסקו גם הם. הקיסרית נקברה על כרית מגולפת מטורמלין ורוד.
- שנות ה-80 וה-90 של המאה ה-20. גוונים חדשים ומרהיבים של טורמלינים מתגלים בברזיל, והאבן הופכת להיות נפוצה במיוחד בשל שלל גווניה וצבעיה העמוקים ומלאי החיים.

אמונות שונות
יש לה יכולת לחדור לצ'קרת הלב, להרעידה ולנקות ממנה רגשות כבדים. יכולה לשתף פעולה עם הרוז-קוורץ אך נחשבת הרבה פחות בוטה ממנה. עוזרת לרפע פצעי עבר רגשיים ולשוב לבטוח באהבה.

אבני חן כאבני לידה
אבני הלידה הינן אבני חן המסמלות את חודש הלידה בלוח הגרגוריאני. במדינות רבות מקובל להעניק את האבן במתנה כשהיא משובצת בתכשיט. אנשים רבים בעולם מאמינים שהאנרגיות הטבעיות של הקריסטלים מועברות לאדם שנושא אותם ומעניקות לו בריאות ומזל.

מרגישים שגם אתם מתחברים לאבן הלידה שלכם?
אתם מוזמנים להתרשם מיופיים אצלי בסטודיו או באתר :)
פורסם על ידי חלום צרוף בתאריך 27/10/2015