חלום צרוף - תכשיטים בעיצוב אישי | קורסים | סדנאות - יהלום (Diamond) - אבן הלידה של חודש אפריל
דף הבית >> מאמרים >> מאמרים על אבני חן >> יהלום (Diamond) - אבן הלידה של חודש אפריל
מרגישים מאוהבים ומוגנים? אתם בוודאי ילידי חודש אפריל! אבן החודש של ילידי חודש אפריל היא היהלום, היהלום נקשר עם האמונה כי בכוחם של היהלומים להצית אהבה, ונחשב לסמל של נאמנות נצחית. היהלום הוא החומר הקשה ביותר בטבע, בהיסטוריה האמינו שמי שעונד יהלום מושפע מכוחו.

מקור השם
בשפה העברית יש רמז לקשיותו של האבן. היהלום מוזכר בתנ"ך בהקשר של חושן הכהן הגדול. לא ידוע אם האבן שמופיעה בחושן הכהן היא אותה אבן היהלום שאנחנו מייחסים לה שם זה. אבני היהלום לא נמצאו בממצאים ארכיאולוגיים מתקופת המקרא ולכן יתכן שהאבן שאותה אנו מכירים כיהלום לא הייתה מוכרת בתקופת המקרא. 
בשפה האיטלקית שם היהלום "אמנטה-דה-דיו", משמעותה "המאהבת של אלוהים". יתכן ומסיבה זו האבן המועדפת לטבעת נישואין היא יהלום. 
בשפה האנגלית מקור השם מהמילה היוונית אדאמאס (Adamas), שפירושה "בלתי ניתן להכנעה". גם בשפה האנגלית יש רמז לקשיותו של האבן. לפני כ-3,000 שנה, ניתן היה לראות את הנסיך ההודי דרווידיה מקושט ביהלומים, בתקופה זו האמינו שהיהלום יעזור לשרוד לנצח. ניתן היה למצא יהלום משובץ בכתר המלוכה של מלכים אירופאים, הם האמינו שמי שעונד יהלום מושפע מכוחו. במאה ה-13, חוקק המלך לואי ה-13 ששלט בצרפת חוק המתיר למלכים בלבד, לענוד יהלומים.

תכונות בולטות 
היהלום הוא החומר הקשה ביותר בטבע.
היהלום אדיש מבחינה כימית.
היהלום אינו מוליך חשמל ולכן מבודד מצוין.

הרכב כימי: C (קריסטליזציה של היסוד פחמן)
דרגת קשיות: 10 מתוך 10 על פי סולם מוהס
מקדם שבירה: 2.417 –2.419
משקל סגולי: 3.417 –3.55
צורת גביש אופייני: קובית (איזומטרית)
צבעים: חסר צבע, צהוב, חום, ורוד, ירוק, כחול, אדום

אמונות
- במיתולוגיה היוונית. מסופר על קופידון שכדי לעורר אהבה בין קורבנותיו היה משתמש עם חיצים בעלי ראש חץ עשוי יהלום. 
- בתקופה הרומית. יהלומים שובצו בטבעות בצורתם הגולמית אך היהלום לא היה האבן אהובה כמו היום.
- במאה ה-15. קיים תיעוד ראשון של שימוש בטבעת יהלום בטקס חתונה, ותיאור ראשון המקשר טבעות יהלומים עם אירוסין וחתונה. מסופר כי בצרפת, האישה הראשונה שקיבלה טבעת בה שובץ יהלום מתנה מארוסה, היא מארי דוכסית בורגונדי. בתקופה זו העריכו את עמידות היהלום בכוח האש והפלדה ועל כן נחשב לסמל של נאמנות נצחית. אמונה נוספת היא בכוחו של היהלום להצית אהבה. 
- בתקופת הרנסנס. היהלומים שובצו בצורתם הטבעית וכמעט שלא עברו עיבוד או ליטוש.
- בסוף המאה ה-19. נמצאו היהלומים בדרום אפריקה ולכן הפכו נפוצים והגיעו לשימוש של קהל גדול יותר. המנהג לתת לכלה שתי טבעות, טבעת אירוסין משובצת וטבעת נישואין ללא שיבוץ, נקבע בתקופה זו.

לפי האמונה, ממקור לא ידוע, יהלום שניתן במתנה מעורר את החיבה ומשקם את האהבה בין בעל לאישה. אמונה זו באה לידי ביטוי כיום בהגשת טבעת יהלומים כמתנת אירוסין. 
שיבוץ יהלום עגול בטבעת אירוסין נעשה מקובל עם היצע גדול יותר ועם שיפור הליטוש, ע"י המחקר של טולקובסקי.

ליטוש יהלומים
ליטוש יהלום הוא תהליך עיצוב של אבן הגלם, לאבן בעלת צורה המעצימה את תכונות הבזקי האור והמתאימה לשיבוץ בתכשיטים. הליטוש מוריד כ- 50% ממשקלו וגודלו המקורי של היהלום. 
ליטוש המיטבי ליהלום נקרא ברילאנט, הינו ליטוש יהלום גלם ליהלום עגול. ליטוש זה הומצא ע"י לוטש איטלקי בשם פרוצי מהעיר ונציה, במחצית השנייה של המאה ה-17.
המונח המקובל כיום לליטוש הפופלרי ביותר בתכשיטים הינו "ליטוש אמריקאי אידיאלי" ובקיצור "הליטוש האידיאלי". ליטוש הברילאנט שופר בתחילת המאה ה-20 זה ע"י מרסל טולקובסקי. משך תהליך ליטוש יהלום כזה תלוי באבן הגלם ויכול להימשך בין כמה שעות לכמה חודשים. 
מרכזי ליטוש עיקריים בעולם הן הודו וסין, בעיקר ליהלומים קטנים. הלוטשים הישראלים מצטיינים בעיקר בליטוש יהלומים גדולים.

אבני חן כאבני לידה
אבני הלידה הינן אבני חן המסמלות את חודש הלידה בלוח הגרגוריאני. במדינות רבות מקובל להעניק את האבן במתנה כשהיא משובצת בתכשיט. אנשים רבים בעולם מאמינים שהאנרגיות הטבעיות של הקריסטלים מועברות לאדם שנושא אותם ומעניקות לו בריאות ומזל.

מרגישים שגם אתם מתחברים לאבן הלידה שלכם?
אתם מוזמנים להתרשם מיופיין אצלי בסטודיו או באתר :)
פורסם על ידי חלום צרוף בתאריך 25/04/2015