חלום צרוף - תכשיטים בעיצוב אישי | קורסים | סדנאות - כל מה שרצית לדעת על אבן לידה ולא העזת לשאול
דף הבית >> מאמרים >> מאמרים על אבני חן >> כל מה שרצית לדעת על אבן לידה ולא העזת לשאול
אבן לידה היא כינוי לאבן חן או אבני חן המסמלים את חודש הלידה בלוח הגרגוריאני והניתנים כמתנה כשהם משובצים בתכשיט. מנהג זה מקובל בעיקר בארצות הברית ואומץ גם באוסטרליה ובתאילנד. גם בישראל ניתן לפגוש אותו בחנויות תכשיטים. אבן הולדת אינה קשורה לאבן המזל של גלגל המזלות.

המנהג לענוד אבני חן כאמצעי מיסטי שנועד להעניק מזל ובריאות הוא כנראה עתיק. כך למשל נטען כי באירופה נהגו לענוד אבני חן על פי חודש הלידה החל מהמאה ה-15, אם כי לצורפים שונים היו רשימות שונות של אבני חן על פי החודש, וכי קיימות גם רשימות אחרות עתיקות יותר, מטיבט או ממסורת האיור ודה ההודית. חלק מהטענות בדבר המזל שמביאות 12 אבני החן משתמשות בסיפור המקראי על 12 אבני החושן. 

המנהג צבר תאוצה בשל תכסיס שיווקי של איגוד התכשיטנים הלאומי של ארצות הברית. האיגוד ניצל את המסורת וקבע ב-1912 טבלה שתשמש כתקן מודרני בנושא אבני ההולדת. טבלה מודרנית זו מצויה כיום בשימוש נרחב בארצות הברית. לכל חודש נקבעה אבן החן המתאימה לו (בדרך כלל אבני החן היקרות ביותר).

למעט חודש יוני, שנקבע כי אבן ההולדת שלו היא פנינה, שאר אבני החן הן מינרלים. על מנת להרחיב את שוק הקונים נקבעה לכל חודש בנוסף לאבן הראשית גם אבן או אבנים אלטרנטיביות זולות יותר.

ינואר - גרנט או רוז קוורץ
פברואר - אמתיסט או אוניקס
מרץ - אקוומרין או ג'ספר
אפריל - יהלום או קוורץ
מאי - אזמרגד או כריזופראס
יוני - פנינה (היחידה שאינה מינרל) או אלכסנדריט או אבן ירח
יולי - אודם או ירקן או קרנליאן
אוגוסט - פרידוט או ספיר, סרדוניקס או אוונטורין
ספטמבר - ספיר או לפיס לזולי
אוקטובר - אופאל או טורמלין ורוד
נובמבר - טופז צהוב, טורקיז או סיטרין
דצמבר - זירקון כחול, טורקיז, לפיס לזולי או טנזניט
הטנזניט נוסף כאבן הולדת לחודש דצמבר על ידי איגוד סוחרי אבני החן של אמריקה באוקטובר 2002 תוך הסכמה עם איגודי תכשיטנות אמריקנים נוספים. זהו השינוי הראשון שבוצע בטבלת אבני ההולדת, 90 שנה אחרי שנקבעה.

בסטודיו "חלום צרוף" אפשר להזמין תכשיט אישי, ייחודי, ולשלב בתוכו את אבן הלידה שלך.

מדי חודש יוצאים גם דגמים חדשים ומקוריים, פרי עיצובה של הצורפת, שרון אור.מזל טוב! :)
פורסם על ידי חלום צרוף בתאריך 16/06/2013