חלום צרוף - תכשיטים בעיצוב אישי | קורסים | סדנאות - נופך - גרנט (Garnet) - אבן הלידה של חודש ינואר
דף הבית >> מאמרים >> מאמרים על אבני חן >> נופך - גרנט (Garnet) - אבן הלידה של חודש ינואר
נולדתם בחודש ינואר? אבן הלידה של חודש ינואר היא אבן החן גרנט או בשמה העברי 'נופך' ולרוב צבעה אדום. לאבן היסטוריה ארוכה ומשמעות רבה, והיא נחשבת לאחת מאבני החן היפות והנפוצות ביותר.

תכונות בולטות של המינרל
נוסחה כימית:
A3B2(SiO4)3
צבע: אדום בגוונים שונים, כתום, ירוק
שיטת התגבשות: קובית
דרגת קושי בסולם מוהס: 7-7.5
משקל סגולי: 3.65-4.20

מקור השם? בצבע הרימון
מקור השם גרנט במילה הלטינית המתארת גרעיני רימון שצבעם דומה לגוון האבן.
האבן משתייכת לקבוצת מינרלים הקשורים בקשר הדוק – דבר הגורם לכך שהאבן תופיע בגוונים דומיננטיים שונים. הצבע הנפוץ ביותר הוא האדום, אך ישנם אבני גרנט נדירים יותר בצבעי ירוק (ה-Demantoid) או כתום-תפוז (ה-Spessarite) ואפילו סגלגל-רדום (ה-Rhodolite). כולם בעלי מבנה גבישי אך השוני הוא בהרכב הכימי של כל אחד מהם ובהרבה מקרים אבני הגרנט השונים כוללים תערובת כימית של שניים או יותר מינים. קיימים למעלה מ-20 סוגים שונים של גרנט אך רק חמישה נחשבים לאבני חן מבוקשות אותן ניתן לשלב בתכשיטים.

מקור האבן ודרך היווצרותה
מקורה של אבן הגרנט הוא בסלעים אשר עברו תהליך כימי והשתנו בעקבות חום ולחץ. למרות הימצאות הסלעים בכל יבשת הם עדיין נחשבים לנדירים בגלל התנאים הנדירים הנדרשים להיווצרותם.

אמונות
על פי אמונה מסוימת הגרנט היא אבן הנופך המוזכרת כאחת מאבני החושן, אך אחרים סבורים כי דווקא ברקת המשובצת בחושן היא הגרנט בגלל שהיא מופיעה בשני צבעים עיקריים - ירוק ואדום. על פי מדרש תלפיות - ספרו של רבי אליהו הכהן מהמאה ה-17-18 שחי באיזמיר - אבן הגרנט היא זו הנמצאת בחושן הכהן הגדול, והוא מייחס לאבנים תכונות מרפא: "יועיל בסמים הממיתים – שמונה גרעיני שעורה כתוש היטב – יציל החולה מהמוות. אם תלוי על הצוואר או קשור בטבעת שומר האדם מחולי הנפל. יועיל לזכירה ולעיניים וטוב להעשיר, ומלמד האדם לדבר בחוכמה ולהבין חידות נעלמות, ושכמעט יביא האדם לידי נבואה".

אמונות בארצות ובתקופות שונות
אבן הגרנט מסמלת התמדה וכוח וידועה כ"אבן ההתחייבות".

- בהודו ובפרס נחשבה הגרנט לקמיע שלבשו הלוחמים כנגד מגפה, הרעלה ומכת ברק
- היוונים נהגו לשבץ אבני גרנט רחבות מאצבעותיהם בטבעות זהב גדולות
- הרומים נהגו לפסל דמויות בגרנט ובמאה ה-18 שיבצו את האבן בעגילי חישוק
- בתקופה הויקטוריאנית שובצו האבנים היפות בצמידים ובסיכות
- המצרים האמינו שהאבן היא סמל לחיים. בפסלי האלה איזיס ואלת הפריון והטבע בפנתיאון האלים שובצו אבני גרנט באבנט של האלה וסימלו את כוחה
- בימי הביניים שימשה כתרופה לטיפול במחלות שונות
- שבטים אסיאתיים השתמשו באבן ככדורים לכלי הנשק משום שהאמינו שהאבן האדומה תגרום לפציעה חמורה יותר מכדור עופרת.
- בתקופת התנ"ך על פי האגדה, נח האיר את התיבה בעזרת אבן זו כי האמינו שכאשר היא איכותית היא בוהקת כמו להבת אש. בנוסף, ידוע כי 12 אבני חושן היו רקומות לבגדיו של הכוהן הגדול.

הגרנט כאבן מרפאה
על פי תורת הקריסטלים, האבן יעילה לריפוי של דיכאון ותת-פעילות בלוטת התריס, כאבי גב וצוואר וכן של הרעלות. בנוסף, יש בכוחה לעורר את המודעות ולעודד מיניות.

אבני חן כאבני לידה
אבני הלידה הינן אבני חן המסמלות את חודש הלידה בלוח הגרגוריאני. במדינות רבות מקובל להעניק את האבן במתנה כשהיא משובצת בתכשיט. אנשים רבים בעולם מאמינים שהאנרגיות הטבעיות של הקריסטלים מועברות לאדם שנושא אותם ומעניקות לו בריאות ומזל.

מרגישים שגם אתם מתחברים לאבן הלידה שלכם?
אתם מוזמנים להתרשם מיופיין אצלי בסטודיו או באתר :)
פורסם על ידי חלום צרוף בתאריך 6/01/2015