חלום צרוף - תכשיטים בעיצוב אישי | קורסים | סדנאות - על טוהרן וצבען של מתכות יקרות
דף הבית >> מאמרים >> מאמרים על מתכות >> על טוהרן וצבען של מתכות יקרות
מתכות היקרות הנפוצות בצורפות תכשיטים הינם זהב וכסף. ועל תכשיטים המיוצרים ממתכות אלו, יופיעו חותמות המעידות על מידת הטוהר של המתכת. מאחר וזהב טהור וכסף טהור - שתיהן רכות מדי לייצור תכשיטים ברי שימוש, מייצרים סגסוגת קשיחה יותר על ידי הוספת רכיב משני אחד או יותר למתכת העיקרית.

כסף סטרלינג 925

רוב תכשיטי הכסף בעולם מיוצרים מכסף סטרלינג, והחותמת שתוטבע על גבי התכשיט מעידה על כך בסימון 925. משמעות הדבר שהסגסוגת עשוייה 92.5% כסף טהור, 7.5% מתכת משנית, במקרה זה - נחושת. רכיב הנחושת שבסגסוגת הוא גם שמתחמצן וגורם לתכשיטי הכסף להשחיר עם הזמן. קל מאד לנקות כסף סטרלינג הן באופן שוטף באמצעים ביתיים וכמובן מומלץ ניקוי יסודי ומקצועי אצל צורף מדי פעם. 

זהב

בתכשיטי זהב מבחינים בין דרגות קרטורה שונות, והחותמת שתוטבע על גבי התכשיט תסומן באחת משתי דרכים. או מספר ולצידו האות K המעיד על קראט מסויים של זהב, או מספר בן שלוש ספרות. דרגת הטוהר הגבוהה ביותר בסולם הדרגות לזהב טהור מייצג המספר 24, בעוד שדרגת הזהב הנמוכה ביותר מיוצגת על ידי הספרה 9.

לדוגמא:
כאשר אנו רואים חותמת K18, הכוונה היא שהתכשיט נוצר מסגסוגת זהב המכילה 18 חלקים מתוך 24 של זהב טהור או במילים אחרות 75% זהב טהור. סימון חלופי לאותה קרטורה יהיה המספר 750.

דרגות הטוהר המקובלות רשמית במדינת ישראל הן: 22K, 21K, 18K, 14K, 9K.

רכיבי המשנה בסגסוגות הזהב השונות הם גם שיוצרים את שלל הצבעים המרהיבים של הזהב בתכשיטים. נחושת נותנת לזהב גוון אדמדם, כסף ופלדיום נותנים לזהב גוון כסוף, ופליז משמר למעשה את הגוון הצהוב של הזהב. את הצבעים השונים מכנים בפשטות - זהב צהוב, אדום, לבן, וישנן גם ליגורות מורכבות יותר היוצרות למשל זהב ירוק, כחול או סגול.

החותמות מזעריות בגודלן, ומיקומן בתכשיטים ייעשה בדרך כלל במקום חבוי ונסתר, אבל כשמדובר במתכות היקרות, הם תמיד יופיעו. בנוסף לחותמת המעידה על סוג ומידת הטוהר של המתכת ממנה עשוי התכשיט, לרוב תופיע גם חותמת הצורף-האומן אשר יצר את התכשיט. 

על תכשיטים המיוצרים בסטודיו "חלום צרוף" תמצאו את החותמת שלי:

במידה ואתם הולכם למכור תכשיטי זהב ישנים שלכם, שימו לב שלא מרמים אתכם! חפשו את החותמת על גבי התכשיט, בדקו את ערך הזהב בבורסה לאותו היום, וחשבו את שווי הזהב בתכשיט בהתאם לקרטורה המופיעה בחותמת. נכון שלרוב לא תקבלו את מלוא ערך הזהב שבתכשיטים הישנים שלכם, אבל כבר נתקלתי גם בכאלה המציעים פחות מ-50% ערך הזהב, ורוב הלקוחות אינם מודעים כלל למרמה הזו!

בסטודיו "חלום צרוף" אני ממליצה על זיקוק תכשיטים ישנים על מנת להשתמש בתכולת הזהב שימוש חוזר. בדרך זו תשמרו על ערך הזהב שברשותכם בצורה הטובה ביותר, ותרוויחו תכשיט עכשווי, המותאם לסגנון האישי שלכם.

ומי שבכל זאת זקוק לכסף מזומן? בצעו את הבדיקות המתאימות, וערכו השוואת מחירים יסודית.

אשמח לעמוד לשירותכם גם בנושא זה.
 
פורסם על ידי חלום צרוף בתאריך 20/06/2013