חלום צרוף - תכשיטים בעיצוב אישי | קורסים | סדנאות - 10 סוגים שונים של כסף הקיימים כיום בשוק התכשיטים
דף הבית >> מאמרים >> מאמרים על מתכות >> 10 סוגים שונים של כסף הקיימים כיום בשוק התכשיטים
ישנם סוגים רבים של כסף זמין בשוק היום. חשוב להכיר את המתכות המתחרות בשוק כדי שתהיו מודעים לסטנדרטים וחלופות באיכות הכסף. בהמשך תמצאו הגדרות והשוואות של סוגי כסף רבים המשמשים לייצור תכשיטים ברחבי העולם.

ראשית, צריכים להבין שהכסף המשמש בתכשיטים הוא בדרך כלל סגסוגת, כלומר תערובת של שניים או יותר מהאלמנטים בטבלה המחזורית. כסף הוא אלמנט אחד. יסודות מתכתיים אחרים עשויים להיות מעורבבים עם הכסף מסיבות שונות שתפורטנה להלן.

שנית, ברוב תכשיטי הכסף המוגמרים תהיה חותמת איכות איפשהו על העבודה. זוהי הדרך המהירה ביותר לזהות את איכות וטוהר הסגסוגת. ישנם מקרים של הונאה בסימון אבל הם נדירים למדי. הסימונים הזעירים האלה יהיו קריאים על פי רוב רק תחת הגדלה. עם זאת, תכשיטים נדרשים לחותמת רק כאשר יש מספיק שטח זמין להחתמה.
1. כסף פיין 999. 
כסף פיין הוא המתכת הכי קרובה לכסף הטהור. היא מתוארת כ-999. המצביעה על 99.9% טוהר. 0.1% היתרה מורכבת מיסודות בכמות לא משמעותית. לכסף פיין יש ברק זגוגי יותר מן הגוון הבהיר של סטרלינג מלוטש. זה נראה יותר אפור ומעט עמום. כסף פיין הוא די רך ועלול להישרט בקלות, ואף לשנות צורה בקלות יחסית. מסיבה זו, הוא פחות נפוץ בתכשיטים משום שלא ניתן יהיה לענוד את התכשיטים לאורך זמן. עם זאת, יש יתרונות לכסף פיין. קל ליצור בו, הוא מתאחה ללא הלחמה והוא עמיד מאוד בפני התחמצנות. בגלל שזו מתכת רכה, היא טובה לעגילים או שרשרות אך לא כל כך מומלצת לטבעות או צמידים כי הם יתנגשו ויישרטו בתדירות גבוהה יותר. חותמת האיכות הנפוצה ביותר למתכת זו היא 999. FS או סתם 999.

2. כסף סטרלינג 925.
סטרלינג הוא תקן איכות התכשיטים בארצות הברית וברוב השווקים בעולם. זוהי סגסוגת של 92.5% כסף. 7.5% הנותרים הם בדרך כלל נחושת למרות שלפעמים יימצאו מתכות אחרות כגון ניקל. המתכות האחרות מתווספות לסגסוגת כדי להגדיל את הקשיות כך שהמתכת תהיה עמידה יותר וגם כדי ליצור את הצבע והברק, המבוקש כל כך על ידי צרכנים. כסף סטרלינג הוא צבע הכסף שאנחנו מכירים על פי רוב. הוא מאוד בהיר ומבריק אבל עלול להתחמצן בגלל המתכת המשנית בסגסוגת. ניתן לעכב התחמצנות, אך לא ניתן למנוע אותה לגמרי. הוא קל לניקוי עם מוצרי ליטוש זמינים. כסף סטרלינג הוא קשה יותר מכסף טהור, אבל עדיין די רך בהשוואה למתכות רבות. ניתן למתוח שרשרת עדינה ודקה תחת מתח ולחץ, ועלולות להתפתח שריטות ואפילו שקעים במתכת, אם היא מקבלת מכות חזקות. אפשר להלחים כסף סטרלינג, לרכך ולעצב אותו שוב ושוב. חותמות האיכות הנפוצות ביותר הן 925, 0.925 אוSTG.
3. כסף ארג'נטיום וסגסוגות בלתי מתחמצנות
סגסוגות כסף שאינן מתחמצנות הן חדשות יחסית בשוק. ארג'נטיום הוא מותג אחד אבל יש אחרים דומים לו. סגסוגות אלה מכילות לכל הפחות 92.5% כסף. היתרה מורכבת מנחושת ותוספת של האלמנט גרמניום. גרמניום יוצר סגסוגת קשה יותר ועמידה בפני התחמצנות. סגסוגות שאינן מתחמצנות עדיין עלולות להתחמצן בתנאים קיצוניים ולאחר פרקי זמן ממושכים. אבל, הן בדרך כלל דורשות פחות תחזוקה מסטרלינג. התנגדות להתחמצנות היא היתרון העיקרי של המתכת למרות שראוי לציון שניתן למזג ארג'נטיום ללא הלחמה. החסרון הוא המחיר. ארג'נטיום יקר משמעותית מאשר סטרלינג וגם פחות זמין. קשה להבחין בינו לבין סטרלינג, כי חותמת האיכות היא עדיין 925. יצרנים יכולים לעבור תהליך לקבלת אישור לשימוש בחותמת ארג'נטיום, המסומן גם ®, אבל החותמת גדולה מאד ולא מעשית לתכשיטים רבים.

4. כסף מטבעות
כסף מטבעות הייתה פעם סגסוגת נפוצה בארצות הברית. עכשיו נדיר למצוא אותה ושם הסגסוגת גורם לא מעט בלבול. הסגסוגת הטכנית "כסף מטבעות" היא 900. כסף, או 90% כסף ו-10% נחושת. הסגסוגת בכלל לא נועדה לייצור מטבעות, אלא נקראה כך משום שהייתה עשויה ממטבעות גרוטאות מזוקקות. מטבעות כספיות ברוב העולם כיום, אינן מכילות כסף ומיוצרים ממתכות בסיס זולות ועמידות יותר. ישנן מטבעות אספנות עם תוכן כסף גבוה יותר, אך אלה יהיו מסומנים ככאלה ובדרך כלל מגיעים עם תעודות מקוריות. תכשיטי כסף מטבעות, הקיימים עדיין בשוק ישאו חותמת איכות של 900.

5. כסף
תכשיטים הנמכרים בשם "כסף" הם בגדר תעלומה. המונח קיים בשוק, אבל תכשיטים צריכים להיות מזוהים בבירור בתקן איכות מסוימת. בהיעדר חותמת תקן איכות, לא סביר כי סגסוגת הכסף היא באיכות גבוהה מאוד. אמנים ויצרני תכשיטים נדרשים על פי חוק להחתים את התכשיטים כאשר יש מקום לכך או להוסיף תג חתום.

6. סילבר-פילד
סילבר-פילד היא מתכת שכבתית חדשה שהוצגה לשוק במהלך העליות האחרונות של מחירי הכסף. זוהי אינה סגסוגת מתכת, התוכן הוא לא אותו הדבר בכל החומר. במקום זאת, כסף סטרלינג הוא על פני כל השטח. תכולת הכסף היא 5% או 10% כסף סטרלינג הממוזג על ידי חום ולחץ לליבת פליז. שכבת הכסף היא הרבה יותר עבה מציפוי כסף אבל זה עדיין מוצר באיכות נמוכה בהרבה מסגסוגות כסף מוצקה. סילבר-פילד מתחמצן וצריך להיות מולחם רק עם ציוד מיועד והכשרה מיוחדת. עכשיו שמחיר הכסף ירד מהשיאים האחרונים המתכת היא פחות נפוצה בשוק. אין תקן חותמת איכות שאושר כחוק בסילבר-פילד, בשלב זה.

7. ציפוי כסף
זהו בסיס ממתכת כלשהי עם ציפוי שכבה דקה (מיקרון, על פי רוב) מאוד של כסף על פני השטח. גם כאשר תכשיטים מתוארים כמצופה כסף, תוכן הכסף הכולל הוא אחוז זעיר. תכשיטי כסף בציפוי הם תכשיטים סבירים. ציפוי יכול להתחמצן ובסופו של דבר יישחק ויחשוף את מתכת הבסיס שמתחת. התכשיטים לא יוחתמו בחותמת איכות אבל עשויים לשאת את חותמת הלוגו או סימן היכר היצרן.

8. כסף ניקל
כסף ניקל הוא מונח מטעה, כי "כסף" מתאר את הצבע של המתכת ולא את התוכן. זוהי סגסוגת מתכת מורכבת מנחושת בעיקר עם ניקל ו/או אבץ. זהו בסיס מתכת זולה כי הוא דומה במראהו לסטרלינג, אבל שוב, לא מכיל כסף אמיתי בכלל. המתכת די רכה ומצויינת לתרגול. יש לכסף ניקל שמות רבים אחרים בשוק, כגון אלפקה או כסף גרמני. הוא משמש בתכשיטים זולים, אבל צריך להיות ברור שמדובר בסגסוגת ניקל שכן אנשים רבים אלרגיים לניקל.

9. כסף טיבטי או שבטי
כסף טיבטי וסגסוגות נוספות הקרויות כסף "שבטי" הן סגסוגות מתכת שנראות כמו כסף במראה. תוכן הסגסוגות משתנות מאוד ורבות אינן מכילות כסף בכלל. חלק מהיבוא מארצות אקזוטיות מכילות מתכות מסוכנות כמו עופרת. על הקונה להיזהר. יש לרכוש תכשיטים אלה בזהירות ולעולם לא לתת אותם לילדים. עם זאת, תכשיטים שבטיים יכולים להיות יפים מספיק כדי לרכוש אותם בשביל הערך העיצובי שלהם, ולא בשביל ערך המתכת.

10. כסף באלי, תאילנדי או מקסיקני
יש מידה רבה של כסף בתכשיטים המיוצרים בבאלי, תאילנד ומקסיקו. עם זאת, הם צריכים גם להיות מסומנים ומזוהים עם חותמת איכות. יש גם סגסוגות כסף הרבה יותר נמוכות ממדינות אלה המוחתמים רק עם שם ארץ המוצא. שמה של המדינה המקור הוא לא ערובה לאיכות תוכן או כסף בכוחות עצמו.
איך בודקים את איכות הכסף?
ישנן שתי בדיקות נפוצות כדי לקבוע את תוכן הכסף בסגסוגת כלשהי. בדיקת רנטגן היא לא הרסנית אבל דורשת ציוד מיוחד ויקר. אפשר לשלוח תכשיטים למעבדה לבדיקת רנטגן. בדיקה זו היא מדויקת למדי לרוב פריטי הכסף. עם זאת, צריך לקחת בחשבון ששכבות ציפוי עלולות להטעות את דיוק הבדיקה. האמצעי הטוב ביותר של בדיקות נקרא assay , שהוא מבחן בו ממיסים 0.5 גרם של המתכת וכך ניתן לקבוע במדויק את סוגי וכמויות המתכות שבסגסוגת. בדיקה זו היא מדויקת ביותר כאשר נערכת על ידי צוות מיומן במעבדה מוכרת. אף אחת מהבדיקות האלה אינה מעשית עבור צרכנים המחפשים בדיקה מהירה במקום. במקום זאת, מומלץ לצרכנים לקנות כסף ממקורות אמינים, כי הם באמת חושפים את הפרטים על החומרים שלהם. חותמות איכות גם הן אינדיקטור מצוין כאשר הן זמינות.
שאלות נוספות?
סטודיו "חלום צרוף" עומד לרשותך :)
פורסם על ידי חלום צרוף בתאריך 20/10/2013